РЕАЛИСТ

Р

На Київщині триває скандал щодо будівництва кінологічного центру

post-title

У столичному регіоні розробка Детальних планів території (ДПТ) все частіше використовується місцевими владами для легалізації самочинних будівництв через зміну цільового призначення земельних ділянок. Приклад – будівництво кінологічного центру біля села Рославичі на території Феодосіївської громади, яке явно без жодних дозвільних документів триває вже більше двох років і наразі активно підтримується керівництвом громади всупереч позиції місцевих мешканців. Громадські активісти наголошують на тому, що такий об’єкт матиме серйозний негативний вплив на екологію: створить ризик зараження людей різними хворобами через відсутність місця для утилізації собачих фекалій та загрозу для розташованого поруч ландшафтного заповідника “Васильківські карпати”. В Київській облраді, схоже, з цим згодні, але нічого зробити не можуть. Що стосується обурених громадян, то, якщо у Феодосіївській сільраді їх “не почують”, вони збираються звертатись до правоохоронців і суду.

Як стало відомо KВ, наразі мешканці Феодосіївської громади Обухівського району Київської області активно борються з будівництвом кінологічного центру неподалік села Рославичі.

На їхнє переконання, поява цього об’єкта, який наразі зводиться без дозвільних документів, несе потенційну загрозу для навколишнього унікального природного середовища, а також шкодить власникам сільськогосподарських угідь та мешканцям та власникам дачної та житлової забудови, що впритул розташовані до цього будівництва.

У зв’язку з тим, що відповідні скандали тривають вже більше двох років, КВ вирішила проаналізувати дану історію.

З чого усе починалося

Ще в наприкінці 2021 року, до початку повномасштабного вторгнення росії, мешканці та власники будинків у Ходосівській громаді помітили, що на двох земельних ділянках загальною площею близько 2,3 га з цільовим призначенням “для ведення селянського (фермерського) господарства” (особисте селянське господарство (ОСГ), кадастрові номери – 3221487300:02:015:0280 та 3221487300:02:015:0281, власниця землі – фізична особа Олена Кучинська) проводяться роботи з будівництва кінологічного центру. 

Будівництво кінологічного центру у Феодосіївській громаді (фото місцевих мешканців)

На неодноразові прохання представників громадськості власниця ділянок жодного разу не продемонструвала дозвільні документи щодо здійснення цих робіт, а місцева влада і контролюючі органи ніяким чином не відреагували на дану ситуацію. Будівництво продовжилося під час великої війни, і станом на сьогодні на цій території вже зведено велику будівлю і облаштована водяну свердловину. Крім того, вже не перший сезон на цій землі поливається трав’яний майданчик, який займає велику площу  і на якому регулярно проходять тренування собак великих порід. При цьому, наразі на вказаних ділянках активно ведуться роботи з електрифікації та прокладання комунікацій, а поруч вже залито фундамент під ще одну майбутню споруду, яка, вочевидь, буде в декілька разів більшою за вже побудовану. 

Надалі мешканці громади та місцевих садових товариств (СТ) звернулися щодо захисту своїх прав до комісії Київоблради з питань екології, природокористування, мисливства, водних ресурсів, ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій. 

Цей орган відреагував на заклики громадськості – 30 листопада 2023 року комісія під головуванням депутата Романа Титикала (фракція “Європейська солідарність”) прийняла рішення звернутися до прокуратури Київської області та Головного управління Національної поліції Київської області з проханням залучити Держпродспоживслужбу в Київській області для проведення перевірок оприлюднених громадськістю фактів та вжиття заходів реагування. Також комісія рекомендувала Департаменту екології та природних ресурсів Київської облдержадміністрацї (КОДА) долучитися до вирішення питань по цій історії.

У цей же період, у другій половині 2023 року, на замовлення Феодосіївської сільради було підготовлено документ, який покликаний легалізувати це будівництво – проєкт ДПТ “Для розміщення кінологічного центру на земельних ділянках з кадастровими номерами 3221487300:02:015:0281, 3221487300:02:015:0280”, який в подальшому отримав погодження низку державних органів та структур. Його розробником виступило ТОВ “Укр-Группроект”, інвестором розробки – вищезгадана Олена Кучинська. Тоді ж вказаною компанією було підготовлено звіт про стратегічну екологічну оцінку (СЕО) цього проєкту ДПТ. 

14 лютого 2024 року Феодосіївська сільрада оприлюднила інформаційне повідомлення про проведення громадських обговорень та громадських слухань щодо проєкту згаданого ДПТ. Організація такого заходу є вимогою законодавства України – місцева влада повинна дізнатися думку громадськості стосовно цього документу. Громадські слухання були анонсовані на 5 березня 2024 року. Втім, перші зауваження щодо цього ДПТ сільрада Ходосівки отримала раніше – 26 лютого їх у письмовій формі було направлено представниками садових товариств (СТ) “Південне” і “Просвіта”, а також житлового кооперативу “Ізумруд”. В документі було зазначено, що проєкт ДПТ не може бути затверджено місцевою сільрадою без врахування цих претензій.

Так, у зверненні громадськість вказала, серед іншого, на те, що при розробці ДПТ були враховані не всі вихідні дані та об’єктивні обставини, а деякі вихідні дані і зовсім були некоректними або неповними. Зокрема, місцеві мешканці звернули увагу на те, що в проєкті ДПТ, як і в СЕО, повідомляється про відсутність об’єктів ПЗФ та лісів на території проектування. На переконання членів цих СТ, вочевидь, при підготовці цих документів не здійснювалася перевірка фактичної ситуації (ландшафту, заліснення, флори і фауни), а в якості вихідних даних використовувались неактуальна або неповна інформація. 

Як результат – у ДПТ та СЕО не враховано, що впритул до проєктованої території знаходиться заліснений яр та об’єкт природно-заповідного фонду (ПЗФ) – ландшафтний заповідник “Васильківські карпати” (близько 300 м від проектованої території). На переконання громадськості, неврахування реальної природної та екологічної обстановки є кричущим недоліком цих документів.

Читайте: Київщина екологічна: як область стала лідером України зі створення об’єктів природно-заповідного фонду

Навколишня природа (фото місцевих мешканців)

Також у зауваженнях зазначається, що в проекті ДПТ та СЕО практично не згадується, що в безпосередній близькості до проєктованої території розташовані численні СТ та території дачної забудови (найближчий будинок розташований за 40 м від проектованої території). Представники громадськості нагадали, що у вихідних даних цих документів повинні бути враховані інтереси сусідніх дачних поселень та СТ, а також існуюча містобудівна ситуація – цього, як вказують члени садових товариств, вимагає законодавство України.

“Проєкт ДПТ також концептуально суперечить принципу пріоритетності сільськогосподарських угідь, встановленому Земельним кодексом України. Все це формує висновок про розробку ДПТ та СЕО без забезпечення дотримання норм природоохоронного, містобудівного, земельного законодавства щодо вжиття заходів по захисту та охорони біорозмаїття навколишніх територій і ландшафтів, які є унікальними за своєю природною структурою формування. У матеріалах ДПТ відсутній аналіз вказаних обставин, не визначено їх перелік та не запропоновані заходи по забезпеченню захисту та охорони навколишнього середовища”, – зазначено у зверненні до Феодосіївської сільради.

Читайте: Екологічний скандал: влада Васильківщини не відмовляється від створення промзони біля заказника “Казковий яр”

Крім того, в документі зазначалося, що розташування кінологічного центру в цій місцевості однозначно матиме негативний вплив на навколишнє середовище – з огляду на рівень шуму та відходи життєдіяльності тварин, які цей центр може генерувати. Зокрема, йшлося про те, що в проєкті ДПТ не передбачено місце для утилізації собачих екскрементів. Представники СТ акцентували увагу, що собачі фекалії можуть бути збудниками низки хвороб, які передаються від тварин людям, наприклад – аскарідозу, кишкової палички, криптоспоридіозу, анкілостомозу тощо.

“Всупереч цьому, в СЕО повідомляється про очікуваний позитивний ефект на соціальне середовище від облаштування кінологічного центра на проєктованій території. Однак, таке твердження нічим і ніким не підтверджені – жодних аналізів, розрахунків або опитувань громадськості з цього приводу не надається. В той же час, реальна громадськість (мешканці навколишніх сіл, садових товариств тощо) масово виступають проти розташування кінологічного центру. Це говорить про неповноту та необ’єктивність матеріалів ДПТ та СЕО”, – повідомили члени СТ.

Також у своїх зауваженнях представники громадськості нагадали, що, відповідно до Схеми планування Київської області, на проєктованій та навколишніх територіях планується пріоритетний розвиток ландшафтно-рекреаційних зон, що обумовлено унікальними рельєфами Васильківщини, які є досить популярними для відвідування та відпочинку місцевих мешканців та киян. При цьому, представники СТ зазначили, що в проєкті ДПТ не вказано, з яких причин такі плани не були враховані при розробці цього документу. 

На переконання авторів звернення, спочатку Феодосіївська сільрада повинна була би дізнатися у обласної влади її бачення містобудівного планування вказаних територій і лише після цього – надавати згоду на розробку ДПТ. Представники СТ зауважили, що, згідно до Державних будівельних норм (ДБН) Б.2.2-12:2019 “Планування та забудова територій”, підприємства зооветеринарного обслуговування повинні відноситись до зони комунально-складської забудови, в той час як навколишні території є переважно ландшафтними та рекреаційними.

“Принагідно також звертаємо увагу, що будівельні роботи по облаштуванню кінологічного центру фактично вже виконуються. З огляду на цільове призначення земельних ділянок очевидно, таке будівництво є незаконним. Жодних дозвільних документів власник ділянок не пред’являє. Відповідно, логічним є висновок про те, що ініційована процедура розробки та затвердження ДПТ має на меті зміну цільового призначення ділянок та фактичну легалізацію забудови. Бездіяльність органів місцевого самоврядування та компетентних державних органів з цього приводу викликає занепокоєння”, – підкреслили автори звернення до Феодосіївської сільради.

5 березня 2024 року в приміщенні центру культури та мистецтв села Ходосівка все ж відбулися відповідні громадські слухання. В результаті присутні місцеві мешканці та інші учасники прийняли рішення про визнання слухань такими, що не відбулись, адже влада села фактично відмовилася дослухатися до зауважень громадськості. Через день, 7 березня, у виконкомі Феодосіївської сільради було підготовлено проєкт протоколу громадських слухань. 

Ті мешканці СТ і навколишніх сіл, які відвідали цей захід, обурилися цим документом. Вони висловили думку, що він є “неповним та таким, що висвітлює обставини громадських слухань однобоко (на користь інвесторів та розробників проекту ДПТ) та призводить до викривлення інформації щодо повноти та значущості підстав визнання громадських слухань таких, що не відбулись”. У зв’язку з цим, 13 березня 2024 року громадськість направила до Феодосіївської сільради чергове звернення, у якому наполягла на відображенні в протоколі низки важливих фактів.

Так, у цих зауваженнях зазначалося, що в протоколі не вказано,що окрім фізичних осіб в громадських слуханнях брали участь уповноважені представники СТ “Південне” та СТ “Просвіта”. Також представники громадськості висловили невдоволення тим, що в протоколі не згадувалися їхні коментарі стосовно очікуваного негативного впливу кінологічного центру на навколишнє середовище. При цьому, мешканці СТ та дачної забудови зазначили, що їхні інтереси не можуть бути проігноровані через буцімто їхнє тимчасове проживання в цій місцевості, оскільки навіть тимчасове проживання не позбавляє негативного впливу від функціонування кінологічного центру. Крім того, вони звернули увагу на те, що чинне законодавство дозволяє переведення садових та дачних будинків в житловий фонд, що фактично прирівнює такі забудови за статусом та рівнем захищеності. 

Також представники громадськості нагадали, що на слуханнях “було повідомлено та визнано факт вчинення інвестором самовільного будівництва”. При цьому, мешканці СТ та навколишніх сіл зазначають, що самовільне будівництво є не тільки грубим порушення законодавства у сфері будівництва та землекористування, а й спричиняє пряму шкоду тим земельним ділянкам, на яких воно здійснюється, що є кримінальним правопорушенням – ст. 239 Кримінального кодексу (КК) України (забруднення або псування земель). Відповідно, у випадку відсутності реакції з боку Феодосіївської сільради до цих фактів, на переконання представників громадськості, мова може йти про вчинення чиновниками кримінального правопорушення, передбаченого ст. 367 КК України – службова недбалість.

“Складання неповного та викривленого протоколу, а також відсутність реагування органів місцевого самоврядування на вказані вище та інші обставини цієї справи, можуть свідчити про необ’єктивність та упередженість окремих посадових осіб та про наявність ознак корупційних діянь з їх сторони. Ми та інші представники громадськості спостерігатимемо за тим, щоб незаконне будівництво кінологічного центру отримало належну оцінку всіма компетентними органами, а також домагатимемось максимального публічного висвітлення ситуації”, – зазначено у зверненні.

Думки мешканців та влади

Як повідомив KВ мешканець одного із місцевих СТ Ярослав (ім’я змінено задля дотримання конфіденційності, адже чоловік має побоювання за свою безпеку на фоні цього скандалу. – KВ), наразі громадськість незадоволена тим, як поводить себе місцева влада у даній історії. За його словами, станом на сьогодні “дачники” і мешканці навколишніх населених пунктів в першу чергу мають перестороги, що Феодосіївська сільрада може здійснити спробу провести ще одні громадські слухання, на яких затвердження вказаного ДПТ буде визнано доцільним. 

Втім, Ярослав та його однодумці готові до цього, і у випадку прийняття на таких слуханнях позитивного для влади і забудовника рішення громадськість буде ініціювати його оскарження в суді. На цьому вони не збираються зупинятися – надалі активісти також планують підготувати низку звернень до різних держорганів та інстанцій щодо цієї ситуації. 

“На території Феодосіївської громади відбувається самочинне будівництво. Про це було вголос заявлено на громадських слуханнях і це зафіксовано в протоколі. Це означає, що місцевий орган влади повинен реагувати на це порушення. Тому ми будемо спонукати їх вживати заходи реагування. Паралельно ми поінформуємо про цю ситуацію державні органи вищого рівня, у тому числі КОДА і Державну інспекцію архітектури та містобудування (ДІАМ). Якщо реакції не буде, то можна говорити про бездіяльність, а це вже кримінальне правопорушення, яким мають займатися правоохоронні органи. Тому місцева влада поставила себе в незручну позицію: вона повинна буде або реагувати на діяльність свого інвестора-забудовника, або ж ці чиновники будуть нести відповідальність”, – підкреслив Ярослав.

Крім того, за його словами, громадськість планує залучити екологічні служб задля проведення оцінки цієї території, а в подальшому, можливо, й ініціювати створення на ній об’єкта ПЗФ. 

“Ця територія ніким ніколи не досліджувалася. Усі наукові інстанції та державні органи не мають інформації стосовно того, що вона собою являє. “На папері” це сільськогосподарські землі, але насправді там фантастична природа, яка не відображена ні в яких документах. Цією обставиною користуються деякі особи. Наша справа полягає в тому, щоб актуалізувати усі дані, а в ідеалі – добитися захисного статусу для цієї території, щоб зберегти місцеву екологію”, – зазначив Ярослав.

На недопустимості цього будівництва наголосив і голова “екологічної” комісії Київоблради, адвокат Роман Титикало. На його переконання, в першу чергу це пов’язано з порушенням цільового призначення землі, на якій здійснюються ці роботи.

“Ці ділянки призначені для ОСГ і не мають жодного відношення до розведення тварин. Там поряд знаходяться будинки. Відповідно, зміна їхнього цільового призначення, розроблення ДПТ і приведення її цільового призначення для розміщення кінологічного центру суперечить інтересам власникам сусідніх земельних ділянок. Останні звернулися до нашої комісії, яка відповідає за такі питання. Ми їх підтримали і дали висновки, згідно з якими заперечуємо проти зміни цільового призначення ділянок і створення на них кінологічного центру. Тим паче, що поруч знаходяться об’єкти ПЗФ”, – розповів KВ Роман Титикало.

Тимчасово виконуючим обов’язки голови Феодосіївської сільської ради з грудня 2023 року є її секретар Ігор Москаленко (на колажі ліворуч). До ради він пройшов на місцевих виборах 2020 року як самовисуванець. На цій посаді він змінив Анатолія Походню, який також керував даною громадою в якості т.в.о голови з вересня 2023 року. До цього з 2018 року очільником даної ради, тоді ще Ходосівської, був Микола Пянчук (на колажі праворуч). Нагадаємо, Феодосіївська громада була утворена 12 червня 2020 року шляхом об’єднання Гвоздівської, Іванковичівської, Рославичівської сільських рад Васильківського району та Лісниківської, Ходосівської, Хотівської сільських рад Києво-Святошинського району Київщини.

Читайте: Заповідні котеджі: навколо Чернечого лісу розгорівся будівельний скандал

Роман Титикало є депутатом Київоблради VIII скликання, до якої пройшов від виборчого округу №9 (Фастівський район) як висуванець партії "Європейська солідарність"). Комісію облради з питань екології, природокористування, мисливства, водних ресурсів, ліквідації наслідків аварії ЧАЕС та інших надзвичайних ситуацій він очолює з 29 квітня 2021 року. Також він відомий як правозахисник, адвокат (Заслужений адвокат України і доктор юридичних наук) та громадський діяч.

Wiki