РЕАЛИСТ

Р

Очільник МЗС Латвії запропонував спрямувати віс заморожені російські гроші на зброю для України

post-title
каріньш,кріш’яніс

Заморожені кошти Росії на Заході треба використати не лише на відбудову, але і на закупівлю озброєння для України .

Про це заявив міністр закордонних справ Латвії Кріш’яніс Каріньш під час спільної пресконференції з главою польської дипломатії Радославом Сікорським у Ризі, передає Укрінформ.

За словами Каріньша, треба мати можливість використовувати російські кошти не лише для відновлення України, але і для закупівлі озброєння.

"На мій погляд, треба дивитися на це ширше – не тільки на прибутки від активів, а й на самі активи і державні активи, які знаходяться в різних європейських банках. Це сотні мільярдів. Ми повинні мати змогу використовувати ці кошти не лише на відбудову України, але й також на озброєння", – підкреслив Каріньш.

Латвійський міністр зазначив, що ЄС націлений на використання прибутків від заморожених активів Росії, а це кілька мільярдів євро, на допомогу для України.

Як використовуватимуть заморожені активи РФ?

Наприкінці грудня минулого року США запропонували країнам "Великої сімки" (G7) вивчити шляхи конфіскації $300 млрд заморожених російських активів. В рамках цієї роботи три робочі групи вивчатимуть юридичні питання, пов’язані з конфіскацією; методи застосування такої політики та пом’якшення ризиків; а також варіанти того, як найкраще спрямувати підтримку Україні.

Посадовці США та ЄС стверджують, що країни Заходу відкриті до ідеї конфіскації російських активів на суму $300 мільярдів, але юридичних механізмів для цього наразі немає.

Водночас Євросоюз працює над втіленням схеми, яка передбачає використання лише доходів від заморожених російських активів для фінансування допомоги Україні. У лютому Рада ЄС ухвалила рішення окремо обліковувати такі доходи. На наступному етапі потрібно розробити та затвердити механізм передачі цих коштів Києву.

За попередніми оцінками Єврокомісії, такі доходи можуть становити до 3 млрд євро на рік, або 15 млрд євро в період з 2023 по 2027 рік, писало видання FT із посиланням на джерела. Сума залежатиме від відсоткових ставок протягом цього періоду. Загалом в ЄС заморожено близько 200 мільярдів євро активів центробанку РФ. Передусім, вони сконцентровані у європейському депозитарії Euroclear, який отримав від їх використання близько 4,4 мільярда євро позапланових відсоткових доходів у 2023 році.

Автор: Михайло Орлюк

Автор: Галина Ялівець

Wiki