РЕАЛИСТ

Р

Україна не отримає 5 мільярдів євро доходів від заморожених активів РФ за 2022-2023 роки,

post-title
еврокомиссия,транш

Влада ЄС дозволила європейському депозитарію Euroclear, у якому зберігається більша частина заморожених активів російського центробанку, залишити собі отримані від їх інвестування прибутки у 2022 та 2023 роках на загальну суму близько 5 мільярдів євро.

Таким чином, ці кошти не будуть передані Україні в рамках рішення, яке наразі обговорюється у ЄС, пише Politico.

Цього місяця Єврокомісія запропонувала спрямувати 90% доходів від заморожених у ЄС російських активів на закупівлю зброї для Києва. За попередніми підрахунками, ця сума становитиме від 2,5 млрд до 3 мільярдів євро на рік.

Але у пропозиції Єврокомісії йдеться лише про доходи, отримані від використання заморожених активів після 15 лютого 2024 року, коли країни ЄС ухвалили першу частину цього рішення, яка зобов’язує обліковувати такі прибутки окремо. Доходи, отримані до цього часу, залишаться у Euroclear.

У цьому депозитарії зберігаються російські державні активи на 192 мільярди євро, вони були заморожені незабаром після початку вторгнення РФ в Україну у лютому 2022 року.

Згідно з даними Єврокомісії, 5 мільярдів євро доходів, отриманих Euroclear від інвестування цих активів у 2022-2023 роках, залишать депозитарію для оплати поточних та потенційних судових процесів у Росії та інших країнах. У депозитарії підтвердили, що обліковують ці кошти окремо і "зберігають їх до отримання подальших вказівок".

Згідно з пропозицією Єврокомісії, ці кошти спрямують на покриття "витрат, ризиків і збитків, понесених центральними депозитаріями цінних паперів... через війну в Україні". Станом на лютий, російські організації подали 94 позови в Росії до Euroclear, після того, як їхні інвестиції та прибутки в Європі були заморожені, повідомив виданню неназваний бельгійський чиновник.

Водночас Україна не погоджується з також пропозицією, а міністр юстиції Денис Малюська назвав її "помилкою" під час дискусії в Брюсселі минулого тижня, оскільки вказана сума занадто велика.

Водночас експерти з права визнають, що арешт прибутку заднім числом є сумнівним юридичним кроком, що пояснює, чому пропозиція Єврокомсії не охоплює доходи, отримані в 2022 і 2023 роках.

"Існують дуже обмежені обставини, за яких нормативні акти можуть застосовуватися заднім числом", – визнає Малюська.

Текст пропозиції Єврокомісії містить кілька інших поступок для Euroclear. Згідно з документом, фінустанова може безстроково зберігати 3% доходів "для забезпечення ефективності своєї роботи".

На додачу до 5 мільярдів євро грошових коштів Euroclear може використовувати 10% прибутку, отриманого після 15 лютого 2024 року, як додаткову гарантію. Фінансова установа може попросити ЄС доповнити цю суму.

Якщо юридичні ризики не матеріалізуються до 2027 року, Euroclear поверне ці 10% ЄС, але не 5 мільярдів євро прибутків, отриманих у 2022 та 2023 роках.

Як використовуватимуть заморожені активи РФ?

Наприкінці грудня минулого року США запропонували країнам "Великої сімки" (G7) вивчити шляхи конфіскації $300 млрд заморожених російських активів. В рамках цієї роботи три робочі групи вивчатимуть юридичні питання, пов’язані з конфіскацією; методи застосування такої політики та пом’якшення ризиків; а також варіанти того, як найкраще спрямувати підтримку Україні.

Посадовці США та ЄС стверджують, що країни Заходу відкриті до ідеї конфіскації російських активів на суму $300 мільярдів, але юридичних механізмів для цього наразі немає.

Водночас Євросоюз працює над втіленням схеми, яка передбачає використання лише доходів від заморожених російських активів для фінансування допомоги Україні. У лютому Рада ЄС ухвалила рішення окремо обліковувати такі доходи. На наступному етапі потрібно розробити та затвердити механізм передачі цих коштів Києву.

За попередніми оцінками Єврокомісії, такі доходи можуть становити до 3 млрд євро на рік, або 15 млрд євро в період з 2023 по 2027 рік, писало видання FT із посиланням на джерела. Сума залежатиме від відсоткових ставок протягом цього періоду. Загалом в ЄС заморожено близько 200 мільярдів євро активів центробанку РФ. Передусім, вони сконцентровані у європейському депозитарії Euroclear, який отримав від їх використання близько 4,4 мільярда євро позапланових відсоткових доходів у 2023 році.

Автор: Михайло Орлюк

Wiki