РЕАЛИСТ

Р

Нові перемоги Андрія Єрмака: про що свідчать перестановки на Банковій

post-title

У п’ятницю ввечері президент Володимир Зеленський провів низку ротацій в Офісі президента. Він звільнив двох заступників голови Офісу президента – Андрія Смирнова та Олексія Дніпрова — призначивши на їхні місця Ірину Мудру та Олену Ковальську, яких називають близькими до Андрія Єрмака. І якщо звільнення Дніпрова суттєво погоду на Банковій не змінить, то відхід Смирнова – це однозначно ще одна серйозна перемога голови Офісу і посилення впливу.

До того ж, це можуть бути не останні зміни серед заступників.

Чутки про кадрові ротації на Банковій ширилися давно, але якщо на початку 2023 ЗМІ все намагались переконати, що Штати дотиснуть відставку Олега Татарова, то під кінець минулого року вже частіше йшлося про Ростислава Шурму.

Однак ні першого, ні другого ця хвиля не зачепила. Зокрема, і в силу добрих стосунків з головою Офісу.

Інша річ Андрій Смирнов.

Смирнов був призначений заступником ще у вересні 2019 року, коли Офіс очолював Андрій Богдан. Він опікувався питаннями правової політики, правоохоронною і судовою системами.

З часом в цій сфері впливу Смирнов став серйозно конфліктувати з Олегом Татаровим, чий вплив на правоохоронну та судову систему лише зростав.

Цікаво, що чутки про звільнення Смирнова ходили ще з 2021 року.

Тоді журналістські джерела вказували на те, що Смирнов "занадто часто має власну думку та намагається доносити альтернативну інформацію до президента, що дратує Андрія Борисовича".

Нинішня версія однієї з причин звільнення звучить так: "Те, що Смирнов любив зустрічатись із журналістами разом з людьми Андрія Богдана і зливати їм інфу, – йому на користь не пішло".

Смирнов
Андрій Смирнов

Також за словами джерела Цензор.НЕТ, зіграв свою роль і конфлікт із Татаровим.

"Це так само, як і з Даніловим, було давно підготовлюване рішення. Зіграло роль багато чинників, включаючи й розслідування журналістів про елітну нерухомість", — додає ще один співрозмовник видання.

Йдеться вочевидь про сюжет Михайла Ткача на УП від лютого минулого року про те, як брат Смирнова Ігор придбав апартаменти в елітній новобудові у Львові, земельну ділянку в Карпатах, паркомісце у Києві, а ще Volkswagen Multivan, BMW і мотоцикл.

Апартаменти, ділянка та паркомісце, згідно з офіційними документами, були придбані зі знижкою в декілька разів. А гроші, за словами брата, він узяв у позику.

Журналіст тоді в сюжеті нагадав, що елітна нерухомість часто використовується як хабар посадовцям.

Сам же Смирнов назвав сюжет помстою Андрія Портнова. Він також додав, що його брат – доросла людина, яка "вміє сама жити та домовлятися без сторонньої допомоги".

Ще однією причиною звільнення Смирнова співрозмовники видання назвали невдоволення президента його результатами щодо створення міжнародного трибуналу для засудження росії за здійснені в Україні злочини.

"Якщо вже на те пішло, то Мудра над цим працювала значно більше. Так що логічно, що вона отримає цю посаду", — зазначив співрозмовник видання.

Ірина Мудра з 2022 року працювала заступницею міністра юстиції. Перед цим її місцем роботи був АТ Державний ощадний банк України.

Олексій Дніпров прийшов в Офіс президента влітку 2021. До того квітня 2016 по липень 2021 року Олексій Дніпров був керівником апарату Адміністрації президента, потім ОП.

Мудра
Ірина Мудра

Як стверджують джерела видання, найближчим часом Дніпров може очолити один з вишів. Сам вже колишній заступник голови ОП в коментарі Цензор.НЕТ зазначив, що це ще довгий шлях, і спершу треба здобути довіру колективу. За його словами, він давно хотів повернутись в освітню сферу.

"Але це точно не з допомогою влади. Не розмін посадами. Це мій особистий шлях. Давно мріяв повернутися "у поле", — зазначив Дніпров.

А його місце посяде Олена Ковальська. До цього вона обіймала посаду керівниці кабінету глави Офісу президента, також була учасницею робочої групи при президентові зі створення міжнародного трибуналу.

Ковальська має інженерну та маркетингову освіти. В Офісі працює з 2021, починала на посаді керівниці Головного управління стратегічних комунікацій директорату з питань інформаційної політики в ОП.

І Мудру, і Ковальську джерела видання назвали близькими до Єрмака.

За словами співрозмовників Цензор.НЕТ, голова Офісу розраховує на нових заступниць, як і на деяких депутатів, в питанні покращення стосунків із республіканцями. Адже питання надання зброї України наразі не вирішено.

Єрмак

13 лютого Сенат Сполучених Штатів схвалив законопроєкт про міжнародну допомогу на суму 95,3 мільярда доларів, який включає фінансування для України, Ізраїлю та Тайваню. Але Конгрес досі не ухвалив рішення з цього приводу.

Покращити стосунки з республіканцями важливо і в контексті майбутніх виборів в США, де знову має шанси перемогти Дональд Трамп. Як відомо, в Трампа про українську владу лишились погані спогади, адже вони не допомогли йому в боротьбі з Джо Байденом (через дискредитацію його сина на газовій темі), а от репутацію Руді Джуліані його маневри в Україні зруйнували. Саме він проводив переговори з українською владою і фактично тиснув на неї.

У 2021 спілкування Джуліані з впливовими українськими олігархами та урядовцями стало підставою для розслідування ФБР.

Відтак налагодження стосунків з республіканцями через всілякі молитовні сніданки для Офісу стає дуже важливою задачею.

Що стосується кадрових ротацій, то можливо, що це не останні заміни.

Як відомо, джерела журналістів повідомляли, що звільнити можуть також і заступника керівника Офісу Андрія Сибігу. Дипломата та юриста хочуть перевести на роботу в МЗС.

Сибіга
Андрій Сибіга

Сибігу вже півроку називають можливим новим очільником Міністерства закордонних справ. "Поки до цього не дійшло з однієї простої причини – в Раді все важче під щось зібрати голоси", — каже співрозмовник видання.

"Звісно, якщо попросить президент, то голоси будуть. Але якщо просить Єрмак, то Арахамія каже так, але от виконувати обіцяне не поспішає", — додає джерело.

Ще одним кандидатом на зміну сфери діяльності вже традиційно називають заступника голови Офісу президента Ростислава Шурму, якого останній часом також переслідують скандали, зокрема через сонячні електростанції брата на окупованій території.

Теоретично Шурма може очолити фонд з відновлення України, а на його місце можуть призначити керівника Львівської адміністрації Максима Козицького. Але це поки теоретизування.

У суботу президент також звільнив Сергія Шефіра з посади свого першого помічника. Фактично Шефір дуже давно (після замаху на нього) відійшов від справ і перестав бути повіреним у контактах, зокрема і з олігархами. Якщо говорити, про вплив на президента, то Єрмак відсвяткував перемогу в цій сутичці давно. Водночас, Сергій Шефір є фігурнатом справи НАБУ щодо голови ФДМ Дмитра Сенниченка про розкражання коштів Одеського припортового та Об’єднаної гірничо-хімічної корпорації. У матеріалах допитів по справі керівництва ФДМ колишній заступник голови Сергій Ігнатовський розповідає, що зі слів голови фонду Дмитра Сенниченка, Гмирін організовував їм "кришу" на Банковій. А як одного з негласних покровителів називав Сергія Шефіра. Це прізвище також звучить в оприлюднених матеріалах НСРД. Щоправда, про якісь слідчі дії щодо Шефіра невідомо.

Тетяна Ніколаєнко, Цензор. НЕТ

Wiki